Системи за Защита

Конструкцията за защита на овощните насаждения се състои от близо 30 различни отделни елемента, свързани помежду си и образуващи цялостна система.

В много региони на страната градушките са ежегодно явление, което нанася големи финансови загуби на фермерите. Летните дни са много горещи, а поройните дъждове в комбинация със силни ветрове в периода на активна вегетация на растенията са често срещано явление. Изграждането на система против градушки ще предпазва ефективно овощните насаждения не само от градушка, но и при проливни дъждове, силни ветрове, птици, насекоми и слънчеви прегаряния.

 

Конструкцията против градушка за защита на овощните насаждения се състои от близо 30 различни отделни елемента, свързани помежду си и образуващи цялостна система.

 

Системата се състои от две основни части – носеща конструкция и покривна конструкция.

 

Носещата конструкция се състои от стоманобетонови вертикални подпори (колове), свързани едни други с тел и стоманени въжета, които се държат изпънати чрез обтегачи, заровени в почвата (котви).

 

Стоманобетоновите колове са изработени от висококачествена напрегната арматура и бетон марка B60 с добавки, което гарантира висока механична якост. Качеството им се гарантира посредством подходяща сертификация на продуктите- документ, който специфицира максималните и минималните стойности за коловете, по отношение на следните критерии : якост на огъване на готовия продукт; якост на бетона; устойчивост на замръзване; линейност на продукта.

 

Могат да бъдат с дължина до 7.00 метра, като се набиват в почвата на дълбочина 60-90 сантиметра. Набиването става посредством багер, на който е монтирана виброглава с гумени накрайници, запазващи целостта на материала. Вертикалният натиск, който оказва машината, в комбинация с вибрациите позволява на кола да потъне на нужната дълбочина. Стоманобетоновите колове са с два размера на сечението им. Първият е 7/8 см, които се използват като вътрешни подпори за конструкцията.

 

Крайните колове са с размер 9/9.5 см и се монтират само в началото, в края на редовете и в краищата странично на редовете, т.е. опасват покрития парцел околовръст. Друго специфично при тях е че за по-добра и максимална устойчивост след натоварване на системата е нужно да се монтират под наклон от 8°. Там където конструкцията образува ъгъл от 90 градуса се монтират два кола на „Х“ връзка, като всеки един от тях държи въже или тел, перпендикулярно на другия. Важно е също и ориентирането им, като широката част на кола трябва да е обърнат към редовете, а тясната – навън за постигане на максималната якост на огъване.

 

В основата на крайните колове с размери 9/9.5 см се поставят противопотъващи плочи, които не позволяват на коловете да потъват при евентуално слягане на почвата. Противопотъващите плочи се състоят от две Г-образни части, свързани с болтове, меджу които е кола.

 

Обтягащото стоманено въже ф7, е свързано с бетоновият кол чрез П-образна скоба, а с котвата, посредством U-образна скоба.То също така е кербовано в единия му край, като образува ухо през което се прекарва стоманобетоновият кол 9/9.5. В другият му край е обработено с ПВЦ лента, която предпазва от разплитане на въжето.

 

Котвите се състоят от две части – право желязо – стомана А3 с изработено в края му ухо и заварен в основата му диск. Размерите са 1500/26/300 мм (височина на котвата/диаметър на стоманата/диаметър на диска). Набиват се на на разстояние 1.50 метра от основата на коловете 9/9.5. Това разстояние може да варира според мястото и спецификата на отделните места на почвата, но не бива да е на по-малко от 1.00 метър от основата на кола. Монтирането им става с багер с въртяща глава, която набива винтообразно котвата до пълното й проникване в земята, докато над нея остане само ухото на котвата. При „Х“ връзка на двойка колове 9.9.5 се поставят 3 котви, като към средната е обтегнато въжето, държащо коловете където се срещат.

 

U-образната двойна скоба е връзката на носещите въжета и тел с котвата. Състои се от тяло, два шестограмни болта, на които се обтягат и навиват въжето ф5 и телта ф4, и ключове с които се законтрят обтегнатите шестограми към тялото на скобата.

 

Когато дължината на коловете е над 4.00 метра, се налага допълнително укрепване на крайните колове 9/9.5 с кербовано въже ф5. То е изработено по подобие на кербованото въже ф7, но е по-късо и се монтира по средата на видимата част на кола като ухото му се прикрепя към скоба за тел, а в долната му част се обтяга с малка U-образна скоба (единична).

 

Напречният ред от стоманобетонови колове 9/9.5 е укрепен с въже ф7, което се захваща към коловете чрез морсета ф10, минаваща през П-образната скоба. П-образната скоба се монтира на 50 см от горния край на кола.

 

Към всички колове се закрепят пластмасови шапки на върха им, които прилепят плътно за тях. Като допълнителна мярка е поставен винт в шапката за допълнително притягане към кола. Шапките на коловете са необходими за фиксиране на надлъжните и напречните въжета и телове. Те са необходими също и за защита на мрежата от възможни повреди, поради неравната повърхност на коловете. Изработени са висококачествен полипропилен, гарантиращ здравина и дълъг живот на изделието. Състоят се от корпус, ППР шайби, ППР капачка и поцинковани крепежни елементи, притягащи въжето и телта, които се пресичат на 90° в каналите на шапката.

 

Стоманеното въже ф5 се монтира перпендикулярно на редовете с насаждения през шапките, като в двата му края е обтегнато чрез двойна U-образна скоба.

 

Мрежата се поддържа от поцинкована високо карбонова тел, която минава през долния канал на полипропиленовата шапка. Нейното сечение е 4 мм и освен високите й химични показатели, гарантиращи дълъг живот, притежава и точно определени физични свойства, необходими за правилното й изпъване по реда на насажденията. В двата края на реда телта се изпъва и застопорява в напрегнато състояние чрез двойната U-образна скоба.

 

Мрежата се прикрепя към телта, посредством пластмасови щипки и плакети. Щипките захващат мрежата за телта ф4, като разстоянието една от друга следва да е 1.50 метра.

 

Плакетите са свързващият аксесоар на отделните мрежи. Изработени са от висококачествен полиетилен и се състоят от четири елемента в специална сглобка, така че да могат лесно да се демонтират при прибиране на мрежата.

 

Полиетиленовите мрежи и фолиа са широко използвани в Европа за решаване на различни проблеми в селкото стопанство: защита от градушка, вятър, сняг или силни валежи в овощарството, лозаро-градинарството, оранжерийните производства и др. Приложението им е широкообхватно, благодарение на универсалността, която притежават тези материали. Благодарение на тях умерено се контролира и поддържа благоприятна микросреда за растенията и срещу вирусните влияния.

 

Мрежата е продукт, изработен от полиетиленови влакна, свързани и втъкани едно в друго по начин, при който се образува пореста геометрична структура, която позволява флуидите (газове и течности) да преминават през нея.

 

Най-широко използваната суровина в мрежите са селското стопанство е полиетилена с висока плътност (HDPE). Полипропилен (PP) също се използва като суровина за мрежи, най-вече за производството на нетъкани слоеве.

 

При подробен преглед на текущото състояние на полимерните материали, използвани в земеделието може да се види, че те са най-съвременни и са разработени с помощта на модерни технически изследвания, отговарящи на стандартите ISO и изискванията за качество на ЕС.

 

Като видове се характеризират с различни структурни функции като вид на нишките, тъканите, формата и размерите на влакната и съчетаването им с физическите свойства като тегло, цвят, фактор на засенчване, дълготрайност, порьозност, въздухопроницаемост и механични характеристика като стрес, якост на разкъсване и разтегливост.

 

Използваната суровина за селскостопанските мрежи е полиетилен с висока плътност (γHDPE = 0.94-0.96 г / см3). Той е нетоксичен материал, който може да се използва в пряк контакт с растенията. Напълно рециклируем е, лесно конвертируем, водоустойчив, издръжлив, стабилизиран с добавки за устойчивост на ултравиолетова радиация (UV) и има добри механични характеристики (Якост на опън σ = 20 ÷ 37MPa, удължение при пробив ε = 200 ÷ 600 %).

 

Покривното фолио е изработено от LDPE полиетилен, UV стабилизиран. Благодарение на обработката и подобренията му са вградени в него капси, които позволяват значителна устойчовост след закрепването му.

 

Дебелината му е 160μm, като е усилен в края му на 700μm, а в средата 400μm. Съответствието на основният компонент на продукта на полиетиленовото фолио е посочено и отговаря на стандарт EN 13206:2001.

 

Покривното фолио притежава следните якостни характеристики:

 

  • Якост на скъсване: ≥ 17 Mpa (ISO 527-3)
  • Якост на скъсване при крепежите: ≥ 390 Mpa (ISO 527-3)
  • Якост на скъсване при отворите: ≥ 440 Mpa (ISO 527-3)
  • Удължаване до точката на скъсване: ≥ 300% (ISO 527-3)
  • Изпитване за устойчивост на въздействие ≥ 300 cN (ISO 7765-1)
  • Светлопроводимост ≥ 88% (EN 2155-5)
  • Разсейване на светлината ≥ 35% (EN 2155-9).

Галерия